Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Korpus Wsparcia Seniorów - edycja 2022

Czcionka:

Wspieraj seniora

 

Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Obornikach Śląskich

zaprasza Seniorów ( 65 +), zamieszkałych na terenie gminy Oborniki Śląskie,

 
do składania wniosków w ramach realizacji gminnego Programu Wspierania Seniorów

  na rok 2022.

 

Gminny Program Wspierania Seniorów powstał w związku z chęcią zapewnienia Seniorom 65+, z Gminy Oborniki Śląskie, dobrego funkcjonowania w miejscu zamieszkania. Stanowi nowoczesne rozwiązanie problemów związanych z zapewnieniem odpowiedniej i bezpiecznej opieki nad Seniorami, za pomocą tzw. „opasek bezpieczeństwa”. Stwarza możliwość samodzielnego funkcjonowania osób niesamodzielnych w ich dotychczasowym środowisku. Skierowany jest do tych osób, które mają problemy w samodzielnym funkcjonowaniu ze względu na stan zdrowia,  prowadzących samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkających z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia. Celem jego jest poprawa poczucia  bezpieczeństwa Seniorów 65 +.

Program stanowi idealne rozwiązanie dla osób samotnych, potrzebujących usług całodobowych lub tych, które na co dzień nie potrzebują usług całodobowych, nie korzystają z usług opiekuńczych, jak i tych, którzy są objęci takimi usługami, lecz ich stan zdrowia uzasadnia stałe monitorowanie w celu podejmowania jak najszybszych reakcji, powiadomienia odpowiednich służb i udzielania możliwie najszybszej pomocy, w tym pomocy medycznej, w ramach świadczeń opieki zdrowotnej, finansowanej ze środków publicznych.

Program jest zgodny z zapisami Programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2022, na podstawie którego został sporządzony.

W ramach Programu Seniorzy otrzymają „opaskę bezpieczeństwa”, która będzie połączona z usługą operatora pomocy.  W przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia, wciśnięcie guzika alarmowego, znajdującego się na opasce, umożliwi połączenie się ze stale gotową do interwencji centralą. Po odebraniu zgłoszenia dyspozytor centrali podejmie decyzję o sposobie udzielenia pomocy Seniorowi.

Dyspozytor, wypełniając swoje  obowiązki, może (w zależności od potrzeb Seniora) :

  • zapewnić wsparcie emocjonalne przez telefon,
  • poprosić o interwencje kogoś z najbliższego otoczenia (rodzinę, sąsiadów, opiekunów),
  • poprosić o interwencję M-GOPS ( np. pracownika socjalnego lub opiekunkę),
  • wezwać służby ratunkowe.

 

Program będzie realizowany od 1 lipca 2022 r. do 31 grudnia 2022r.

Seniorów, którzy chcieliby skorzystać z pomocy w formie  „ opasek bezpieczeństwa” prosimy o zgłaszanie się bezpośrednio do Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Obornikach Śląskich, ul. Trzebnicka 1, budynekB”, w godzinach pracy Ośrodka lub telefonicznie: tel. 71 310 34 22 i  71 310 43 24, bądź poprzez ogólnopolską infolinię : 22 505 11 11.

 

Na zgłoszenia czekamy  do dnia 10 czerwca 2022 r.

(Uprzejmie informujemy, że lista osób chętnych na otrzymanie "opaski bezpieczeństwa" została zamknięta - istnieje możliwość wpisania na listę rezerwową).

 

 

ZAŁĄCZNIKI:

Zegar

Kalendarium

Grudzień 2022
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Imieniny