Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Program "Opieka wytchnieniowa - edycja 2022"

Czcionka:

plakat opieka wytchnieniowa 2022

Opieka wytchnieniowa - edycja 2022

Miejski -Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Obornikach Śląskich  otrzymał dofinansowanie w kwocie 29 376,00 ze środków Funduszu Solidarnościowego na realizację programu „Opieka wytchnieniowa - edycja 2022”.

 Program  jest związany z  działaniami na rzecz osób z niepełnosprawnościami w ramach programu resortowego ogłoszonego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Program „Opieka wytchnieniowa „- edycja 2022  kierowany jest do członków rodzin lub opiekunów , którzy wymagają wsparcia w postaci doraźnej przerwy w sprawowaniu bezpośredniej opieki nad osobami  posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz opieki nad dziećmi z orzeczeniem niepełnosprawności.   Opieka wytchnieniowa będzie sprawowana w systemie dziennym  .

Niepełnosprawność często jest związana ze znacznym ograniczeniem samodzielności i bardzo często oznacza konieczność wsparcia w prawie każdym elemencie codziennego życia. Opiekunowie muszą podporządkować swoje życie opiece nad osobą od nich zależną, co najczęściej oznacza wielkie obciążenie fizyczne i psychiczne. Opieka wytchnieniowa ma za zadanie odciążenie członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa.

Z usług mogą skorzystać opiekunowie osób z niepełnosprawnościami, którzy:

- mieszkają na terenie Gminy Oborniki Śl.

-sprawują faktyczną opiekę nad osobą z orzeczoną niepełnosprawnością  (w przypadku osób dorosłych do ubiegania się o wsparcie wymagany jest orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne ).

Spełnienie kryteriów będzie weryfikowane w procesie rekrutacji , za pomocą dokumentów, m.in.:

  • orzeczenie o niepełnosprawności / stopniu niepełnosprawności
  • karta zgłoszenia do programu ( plik do pobrania).

Liczba przyznanych godzin wsparcia będzie zależeć przede wszystkim od potrzeb osób występujących          o wsparcie oraz od możliwości organizacyjnych (realna możliwość świadczenia usług w wymaganym wymiarze  i  w oczekiwanym trybie).

Wszelkie informacje można też uzyskać w Dziale Usług Opiekuńczych Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Obornikach Śl.  Tel . 71/310 34 22 lub 883 505 604

 

Świadczenie usług opieki wytchnieniowej współfinansowane jest przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych przeznaczonych w ramach Programu ”Opieka wytchnieniowa” – edycja 2022.

 

 

 

 

 

 

ZAŁĄCZNIKI:

Zegar

Kalendarium

Grudzień 2022
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Imieniny